Kirjutamine

Koolituse kood HTC0118/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Koolituse hind 1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht

Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur

Humanitaarteaduste instituut

Mikrokraadiprogramm “Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur” annab õppijale põhjalikud teadmised ja oskused eesti keele struktuurist, sh foneetikast, vormimoodustusest ja lauseehitusest, samuti eesti kirjakeele ajaloost ja arenguloost ning keelekorralduse põhimõtetest, sh nimekorraldusest ja eesti ortograafiast.

-

Koolituse kood HTC0118/2

Registreerimise tähtaeg

Maht 18 EAP

Koolituse hind 1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)

Koolituse lõpetamisel väljastatav dokument TLÜ tunnistus

Koolitusjuht

 

Õppekava sisu

Mikrokraadiprogramm pakub süstematiseeritud teadmisi foneetiliste, sõnamuutmist ja -moodustust puudutavate faktide ning nende praktilise analüüsi kohta. Lisaks loob eeldused ülevaate saamiseks eesti kirjakeele arenguloost, normeeritud kirjakeele talitlemisest ja keelekorraldusest, sh nimekorraldusest ning ortograafia põhimõtetest. Kursus arendab üliõpilaste oskust kasutada korrektset kirjakeelt ning võimaldab tervikpildi kujunemist eesti keele lauseehitusest ja sõnavarast ning arendab eestikeelsete lausete analüüsimise oskust.

Antud programm ei ole mõeldud keeleõppeks, vaid keskendub eesti keele struktuuri, ajaloo ja keelekorralduse uurimisele ning analüüsimisele.

Keda ootame õppima?

Eelkõige on sihtrühmaks inimesed, kes soovivad asuda õppima eesti keele ja eesti keele kui teise keele ja kultuuri või eesti keele ja kirjanduse õpetajakoolituse õppekavale, kuid kes ei ole eelnevalt omandanud bakalaureuse tasemel eesti keele struktuuri puudutavaid teadmisi. Pakutav programm annab võimaluse omandada vajalikud teadmised, et õpetajakoolituse magistriõppekavale sisse astuda. 

Miks tulla meile õppima?

Programmi läbinu omandab bakalaureuse tasemel eesti keele struktuuri puudutavad teadmised, et õpetajakoolituse magistriõppekavale sisse astuda.  Mikrokraadiprogrammi läbinu omab põhjalikke teadmisi eesti keele foneetilisest, fonoloogilisest, sõnamuutmise ja sõnamoodustuse süsteemist, morfoloogilisest analüüsist ning käänd- ja pöördsõnade muuttüüpidest. Lisaks on ta õppinud eesti kirjakeele ajalugu, nimekorralduse ja ortograafia põhimõtteid ning rakendamist. Programmi edukal läbimisel omandatakse põhjalikud keeleteadmised ning oskuse rakendada neid praktilistes situatsioonides.

Õppekava ja -ained

 

Programm toimub kahe semestri vältel ning annab kokku 18 EAP (kaks ainet toimuvad sügisel, üks kevadel). Programm sisaldab kolme tasemeõppe ainet:
 

EKE6101.HT Eesti keele struktuur I (sügis 2024)
Ortograafiad ja transkriptsioonid. Foneetiline ja fonoloogiline transkriptsioon. Tähed ja diakriitikud. Häälikusüsteemi segmentaalse ja prosoodilise komponendi fonoloogiline tõlgendamine. Silbitüübid. Kõnetakt. Prosoodia. Välte olemus.
Keeltes kasutusel olevad morfoloogilised vahendid, eesti keele sõnaliigid, morfoloogilised kategooriad, tüveteisendused ning morfoloogiline klassifikatsioon.
Sõnamoodustusviisid. Eesti keele sõnamoodustussüsteem: tuletiste ja liitsõnade tähendusrühmad.

Loengud toimuvad sügissemestril esmaspäeviti ja kolmapäeviti kell 10.15-11.45.

EKE6103.HT Eesti kirjakeel (sügis 2024)
Kirjakeele teke 16. sajandil, grammatikad, sõnaraamatud ja piiblitõlked 17.-18. sajandil, kahe kirjakeele kujunemine. Kirjaviisi ühtlustamine, vana kirjaviis. Eesti keele uurimine 19. sajandi, rahvuskeele kujunemine. Normitud kirjakeele arendamine 20. sajandil. Nimekorralduse põhimõisted. Nimede olulisemad liigitused. Rahvusvaheline nimekorraldus ja Eesti. Nimekorraldus Eestis.
Kiri, tähestik, kirjaviis. Eesti ortograafia põhimõtted ja süsteem. Täheortograafia. Võõrsõnade ja -nimede kirjutamise erijooni. Tuletiste kirjutamine. Sõnade poolitamine ja lühendamine. Algustäheortograafia. Sõnade kokku- ja lahkukirjutamine. Arvude ja kuupäevade märkimine. Kirjavahemärkide kasutamine.

Loengud toimuvad sügissemestril teisipäeviti ja kolmapäeviti kell 14.15-15.45.

EKE6102.HT Eesti keele struktuur II (kevad 2025)
Aine hõlmab järgmisi teemasid. Süntaksi uurimisobjekt ja süntaktilise struktuuri kirjeldusviise; lause moodustajate liigid, ehitus, grammatilised seosed ja funktsioonid; kontekstivaba elementaarlause põhistruktuur: lauseliikmed ja mittelauseliikmelised lauseelemendid; pragmaatiliste tähenduste väljendumine lauses; süntaktilised protsessid; komplekslause. Tähendus ja sõnavara; komponendid ja prototüübid; tähenduse varieerumine: polüseemia, homonüümia ja ebamäärane tähendus; leksikaalsed ja semantilised suhted. Praktikumide käigus harjutatakse loomuliku keelekasutuse süntaktilist ja leksikaalsemantilist analüüsimist jm.

Loengud toimuvad kevadsemestril teisipäeviti kell 10.15-13.45.

Õõܻ

 

Aineid õpetavad eesti keele lektor Annika Hussar, eesti keele kui teise keele dotsent Tiina Rüütmaa, eesti keele lektor Andra Kütt-Leedis, eesti keele kui teise keele õpetajad Ele Arder ja Annika Bauer, nooremteadurid Piret Baird ja Loviisa Mänd jt eesti keele ja kultuuri suuna õppejõud.

Ainete toimumise aeg ja koht

 

Kevadsemestri aine toimub:

  • EKE6102.HT Eesti keele struktuur II - teisipäeviti kell 10.15-13.45.

Vaadake mikrokraadiprogrammi "Eesti kirjakeel ja eesti keele struktuur" tunniplaani siin

Tunniplaani lingil klikates maandute veebruari esimeses nädalas ning edasi liikumiseks (et vaadata infot järgmistel nädalatel toimuva kohta) kasutage lehe vasakul ääres asuvat kalendrit. Ruumide numbri ees olev täht näitab hoonet (S-Silva, M-Mare, A-Astra, T-Terra). Majade asukohta saate vaadata ülikooli linnaku kaardil.


Õppetöö ülikoolis toimub:

  • sügissemestril 02.09–13.12.2024, sh vahenädal* 21.–27.10.2024. Eksamisessioon 16.12.2024–26.01.2025.
  • kevadsemestril 03.02–18.05.2024, sh vahenädal* 24.–30.03.2025. Eksamisessioon 19.05.–20.06.2025.

* vahenädalal toimub üldjuhul iseseisev õpe ja kontaktõpet sel perioodil ei toimu.

Ainete toimumise info (õppejõud, ruum, kellaaeg) on leitav  rubriigis "Ainekalendrid":

  1. Sisestage otsingulahtrisse õppeaine kood või täpne nimetus ja vajutage nuppu "Otsi". Kui sarnase nimega aineid on rohkem kui üks, kuvatakse nimekiri. Võimalusel kasutage otsinguks ainekoodi (nt HIK6082.HT). Tunniplaani nägemiseks klikake aine nimetusel.
  2. Valige lehe vasakul pool asuvast kalendrist kuu ja aasta, mille kohta tunniplaani vajate.
  3. Tunniplaanis kuvatakse loengu toimumisaeg, õppejõu nimi ja ruumi number.
  4. Tunniplaanis võib ette tulla muudatusi, palun vaadake loenguinfo iga nädala alguses igaks juhuks üle.

Programmi maksumus

 

TLÜ humanitaarteaduste instituudi mikrokraadipogrammide, mis koosnevad tasemeõppepõhistest ainetest, maksumus on TLÜ senati kinnitatud ainepunkti maksumuse põhine (1 EAP = 70 eurot).

Mikrokraadiprogrammi "Eesti kirjakeel ja struktuur" hind on 1260 eurot (ei lisandu käibemaksu).

Arved väljastame sügissemestri alguses. Kui soovite arvet varem, märkige see info registreerimisel märkuste lahtrisse. 

Võimalik tasuda kahes osas semestripõhiselt. Registreerimisel kirjutada vastav soov märkuste lahtrisse.

Ӱ Ülikooli korraldatud koolituse eest makstud tasult on füüsilisel isikul võimalik taotleda tulumaksu tagastust seaduses ettenähtud korras. 

Võta ühendust!

 

Küsimuste korral võtta ühendust allpool toodud kontaktidel:

 

PostiaadressNarva mnt 29, 10120 Tallinn

Telefon(+372) 640 9316

Sarnased koolitused

Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogrammis "Eesti kirjandus: võtmeteosed, kontekst ja analüüs" on võimalik omandada teadmisi eesti kirjandusest kirjandusloolisest perspektiivist, samuti teadmisi eesti kirjanduse oluliste võtmeteoste ja nende konteksti kohta ning oskusi analüüsida erinevaid ilukirjandustekste. Samuti on programmis võimalik arendada eesti rahvuskultuuri alaseid teadmisi ja tõsta üldist kultuuriteadlikkust.

1260 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust

Eesti keele kui teise keele õpetamine

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogrammi "Eesti keele kui teise keele õpetamine" eesmärk on tutvustada EL keeleõppepoliitikat ja Euroopa keeleõppemapi keeleoskustasemeid, samuti eesti keele keeleoskustasemeid ja nende määramist, omandada teadmisi ja oskusi tasemekohaste materjalidest ning keeleõppeviisidest ja eesti keele didaktikast.

Eesti keel
840 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust

Võõrkeele õpetamine

Humanitaarteaduste instituut

-

Mikrokraadiprogramm "Võõrkeele õpetamine" on mõeldud õpetajakutset omavatele inimestele, kellel on väga hea võõrkeele oskus, kuid puudu on vastava võõrkeele õpetamise alased teadmised. Pakume kaheksa võõrkeele - araabia, hiina, hispaania, itaalia, jaapani, prantsuse, saksa, soome – õpetamise mikrokraadi.

1680 eurot (hinnale ei lisandu käibemaksu)
Vaata koolitust